Ještě 700 Kč a Zásilkovna je zdarma Nakupte ještě za 700 Kč a dopravu na Zásilkovnu máte zdarma

Kosmetické tipy — říjen 2015

Co jsou esenciální oleje?

Co jsou esenciální oleje?


Esenciální olej, známý také jako éterický olej, je kapalina, která se získává z květin a rostlin a to nejčastěji destilací s vodní párou. Využívají se při tom různé části rostlin – listy, stonky, květy, kořeny nebo jiné jejich části. Lidé již po tisíciletí používají esenciální oleje v kosmetice, v domácnosti jako účinné čističe, při masážích, na léčení kožních chorob a určitě bychom našli ještě spoustu dalších uplatnění.

Vonné a parfemované oleje

Esenciální oleje ale nesmíme zaměňovat s vonnými nebo parfemovanými oleji. Ty totiž se skutečnými rostlinami nemají vůbec nic společného. Jejich vůně jsou uměle vytvořeny a nenabízejí žádné terapeutické účinky.

Směsy olejů

V obchodě nebo na internetu můžeme často narazit i na směsy různých esenciálních olejů. Výhodou, pokud se skutečně jedná o směs čistých éterických olejů je, že můžete ušetřit a nemusíte kupovat každý esenciální olejíček zvlášť. Naopak nevýhodou je, že nemáte nad směsí plnou kontrolu, protože jste si jí nemíchali sami a nemůžete jí tak spolehlivě míchat s jinými oleji.

Tmavé lahvičky

Esenciální oleje se pro individální použití prodávají ve velmi malých lahvičkách, nejčastěji ve velikostech 5 ml, 10 ml a 15 ml. U dražších olejů to může být i velikost pouhé 2 ml. Aby se zabránilo zrátě jejich aroma i terapeutických vlastností, najdeme je v tmavých skleněných lahvičkách. To chrání oleje před poškozením ze slunečního záření. Avšak i když budeme esenciální oleje správně skladovat a nevystavovat je slunci, postupem času začnou oxidovat a ztrácet své blahodárné vlastnosti. To se týká především citrusových olejů, které ztrácí své aroma a vlastnosti během 6 měsíců. Na druhé straně oleje jako pačuli nebo santalové dřevo zrají s věkem, neztrácí tedy své aroma, ale ke ztrátě terapeutických vlastností dochází i u nich.

Účinné látky

Esenciální oleje jsou velmi koncentrované, každá lahvička obsahuje účinné látky až z několika set rostlin, a proto se často používají zředěné s nosnými neboli rostlinnými oleji. Těmi může být například mandlový, slunečnicový, hroznový olej nebo olej z meruňkových jader. Takto připravenou směs někteří lidé aplikují na kůži a nechají absorbovat.

Výrobci

Výrobců esenciálních olejů najdeme mnoho, mezi nejznámější patří například Young Living, Nobilis Tilia, Phytos, Salus a Karel Hádek. V čem se jednotlivé značky esenciálních olejů hodně liší je jejich kvalita a cena. Faktory, které mohou mít vliv na kvalitu a cenu jsou například země původu, klimatické podmínky, způsob sklizně a množství produkce.

To jsou asi takové základní informace o esenciálních olejích. Pokud by Vás ale napadlo ještě něco, co byste rádi věděli, určitě napište. Na příště pro Vás chystám podrobný seznam způsobů jejich použití a výběr mých pěti nejoblíbenějších esenciálních olejíčků.

Zdroj: What are Essential Oils?, Storing Essential Oils

Komentáře