Doprava na Zásilkovnu zdarma 😍

Kosmetické tipy — červenec 2019

Tipy na péči o citlivou pleť

Tipy na péči o citlivou pleť

Citlivá pleť dokáže své majitele pořádně potrápit. Neplní si dostatečně svou ochrannou funkci, vrchní hydrolipidový vrstva je narušena. Důsledkem je dehydratace pokožky a snadnější průnik škodlivých a dráždivých látek z vnějšího prostředí. Potřebuje laskavou péči a nejjemnější kosmetiku.

Není to lehké

Pleť má snížený práh tolerance a nepřiměřeně reaguje na podněty, které běžně u jiných tipů podráždění pleti nevyvolávají. Důsledkem narušené ochranné bariéry pokožky se dostaví nepříjemné příznaky jako pocity pnutí, tepla, zarudnutí, pálení, suchost a tvorba šupinek i nepříjemné svědění. K častým podnětům, které vaši pokožku podráždí, patří například příliš teplé nebo chladné počasí, stres, některé léky, alkohol, pálivé jídla, holení, špatně zvolená kosmetika. Běžné kosmetické přípravky z drogerií jsou většinou nevhodné, neboť obsahují dráždivé látky jako parfémové přísady, emulgátory, alkoholy, konzervanty, barviva. Vybrat si třeba kosmetiku, která pomáhá redukovat zarudnutí, brání vzniku podráždění a zánětu, eliminuje šupinatění pokožky, přináší úlevu od pálení či pnutí a zmírňuje reaktivnost pokožky na podněty.

Něžná péče

Citlivá pleť potřebuje důkladnou péči. Na její čištění jsou ideální zejména pleťové mlíčka, které ji nevysuší. Dnes už najdete v obchodech čistící gely, které nepění a nenaruší tak křehkou rovnováhu. Nabízí jejich Navia i Dulcia a pro citlivou pleť jsou vynikající. Obecně se říká, že čím penivejší produkt je, tím snadněji pleť vysuší a podráždí. Pleťové vody nesmí obsahovat žádný alkohol. Ideálním řešením je růžová voda, která se doporučuje všem typům pleti. Hydratovat ji lze séry s kyselinou hyaluronovou, jemnými hydratačními krémy nebo oleji. Na citlivou pleť jsou nejvhodnější mandlový, hroznový, ricinový, meruňkový, arganový či jojobový. Alternativou je i bambucké nebo kakaové máslo. Nebojte se sáhnout i po pleťové masce. Vhodně zvolená maska pleť zklidní, vyživí, zjemní a vyčistí. Postačuje jednou týdně a přinese nejen vytouženou úlevu, ale i hezčí tvář. Peelingy se nedoporučují vůbec nebo jen maximálně jednou týdně. Najít třeba zcela jemný bez drsných exfoliačních částeček. Při mytí se doporučuje vyhnout se studené vodě, zejména té tvrdé. Snadno podráždí pleť a způsobí zarudnutí, pnutí a podráždění. Pleť by ručníkem neměla šoupat, protože je to také příliš velká zátěž. Stačí ho jen jemně přikládat, abyste ji osušili.

Co by kosmetika měla a neměla obsahovat

Přírodní kosmetika obecně by neměla obsahovat látky jako parafín, vazelínu a jiné ropné produkty, syntetické konzervační látky, barviva a parfémy. Složená by měla být z kvalitních surovin z ekologického zemědělství. Skvělé je, pokud není parfémová a neobsahuje ani éterické oleje. Přírodní kosmetice propůjčují vůni právě éterické oleje. Nejen krásně voní, ale mají i regenerační, zklidňující a hojivé účinky. Citlivá pleť jejich nemusí dobře snášet, proto je lepší, pokud přírodní kosmetika určená pro citlivou pleť neobsahuje žádnou parfemaci. Naopak, obsahovat by měla co nejméně složek, aby se snížilo riziko alergické reakce. Pokud je ve složení (ingredients) příliš mnoho složek, nemůžete vědět, co způsobí podráždění. Ideálními složkami jsou kvalitní za studena lisované přírodní oleje, přírodní zvlhčující látky jako bambucké máslo, rostlinný glycerin, přírodní konzervační látky jako vitamín E. Některé typy citlivé pleti však nemají s kvalitními přípravky, které obsahuje i éterické oleje problém. Na citlivou pleť se nejvíce osvědčily éterické oleje z levandule, růží, heřmánku. Nejlepší je opravdu vyzkoušet, co vaší pleti dobře sedne. Samozřejmě, opatrně a jen na malém kousku pokožky.

Komentáře