Ještě 700 Kč a Zásilkovna je zdarma Nakupte ještě za 700 Kč a dopravu na Zásilkovnu máte zdarma

Kosmetické tipy — červenec 2019

Možné alergeny ve světě přírodní kosmetiky

Možné alergeny ve světě přírodní kosmetiky

V naší přírodě je neskutečně mnoho zdraví prospěšných bylinek a látek, které se používají v přírodní kosmetice. Pravdou ale je, že některé z nich mohou zejména u citlivé pokožky vyvolat alergickou reakci. Proto se doporučuje před každým použitím otestovat kosmetický přípravek na jeho snášenlivost na malé plošce pokožky, nejlépe na zápěstí a počkat 24 hodin. Po poměrně krátké době tak zjistíte, zda se alergická reakce vyskytla či nikoliv. Přečtěte si, u kterých složek je potřeba být opatrný, ačkoli našemu tělu mohou prospívat. 

Kokosový olej a lanolin

Asi největším překvapením bylo zjištění, jakou alergickou reakci dokáže vyvolat kokosovvý olej. Byla jsem toho svědkem u mé mámy, která čistý kokosový olej použila na ruce a nohy a vytvořily se jí puchýře. Objevila se u ní kontaktní reakce, která se nazývá kontaktní dermatitida. Obvykle vede k mírnějším příznakům, jako je kožní vyrážka. Může se vyskytnout i otok a zarudnutí. Kokosový olej je určitě zázrak z přírody, ale pro jistotu je třeba vyzkoušet, jak bude působit na Vaši pokožku. Lanolin je přírodní produkt z ovčí vlny. Najdete ho zejména v mastičkách, krémech, tělových mlékách, rtěnkách nebo šamponech. Alergickou reakci poznáte podle svědění, pálení, zarudnutí, vzniku hrbolků nebo vyrážek. Je třeba mít na paměti, že reakce mohou být jen mírné, ale i velmi výrazné a v tom případě je vhodné vyhledat lékaře.

Možné alergeny ve světě přírodní kosmetiky

Včelí produkty

Je pravdou, že alergickou reakci může v dnešním světě vyvolat asi cokoliv. Existují případy lidí, kteří trpí alergií na vodu nebo světlo. Část populace má problém se včelími produkty, mezi které patří med, mateří kašička a propolis. Propolis je vynikající antibiotikum, ale také silný alergen. Alergii lze zjistit jednoduchým testem. Propolisovou tinkturu si natřete na kůži na vnitřní straně paže v ohybu loktu nebo na zápěstí. Pokud do hodiny natřené místo zčervená, s propolisem musíte zacházet jen velmi opatrně. Med má vynikající zvláčňující a hydratační účinky. Znala je už samotná Kleopatra, která byla proslulá svou krásou. I on ale dokáže způsobit zarudnutí, otoky, vyrážky a silný pocit svědění.

Esenciální oleje

Esenciální oleje jsou přírodní aromatické sloučeniny. Mají široké využití v medicíně, přírodním léčitelství, kosmetice i drogerii. Přestože dokážou velmi pomoci, mohou být alergenem, protože to jsou silně koncentrované látky. Je to především v případě, pokud se použijí neředěné přímo na pleť. Proto na každém oleji najdete inforomaci, že se nepoužívá neředěný na pokožku. Oleje si i ve zředěné formě zachovávají své blahodárné účinky. Eukalyptový esenciální olej je velmi oblíbený pro krásnou vůni. Jediným rizikem používání eukalyptové aromaterapie je podráždění kůže, pokud je aplikována přímo na ni. Nicméně je možné mít alergii i na eukalyptus jako takový a její symptomy se pak mohou objevit i při inhalaci jeho vůně.

Možné alergeny ve světě přírodní kosmetiky

Ořechy v kosmetice

Alergická reakce na skořápkové ovoce může nastat nejen po požití, ale i po kontaktu či vdechnutí alergenu. Obyčejně platí, že pokud je prokázána alergie na jeden ze stromových ořechů, doporučuje se raději vynechat ze stravy i ostatní. A jak je to v kosmetice? Známe například reakce na bambucké máslo. Je to zejména v případě, pokud jsou lidé alergičtí právě na ořechy, protože bambucké máslo se získává ze semen stromu máslovníku afrického. Alergická pokožka na něj reaguje zčervenáním a svěděním.

Skořice, koření a bylinky

Velmi častým alergenem je skořice. Pro naše zdraví je velmi prospěšná a dokáže zázraky, ale i u ní je potřeba být opatrný. Pokožku prokrvuje, má antibakteriální účinek, zabraňuje ucpávání pórů a pomáhá při akné. Pokud je ale Vaše pokožka citlivější, může reagovat výrazným zarudnutím, pálením, svěděním a tyto pocity mohou trvat déle než jen pár minut. Mnohé bylinky a koření mohou fungovat podobně. Týká se to například šalvěje, tymiánu nebo máty.

Možné alergeny ve světě přírodní kosmetiky

Svět přírodní kosmetiky je velký a pestrý. Najdete v něm vše, co potřebujete pro krásu celého těla. Pokud máte pochybnosti o tom, zda je pro Vás ten či onen kousek bezpečný, poraďte se raději s lékařem.

Vaše produktová víla

Komentáře