Ještě 700 Kč a Zásilkovna je zdarma Nakupte ještě za 700 Kč a dopravu na Zásilkovnu máte zdarma

Kosmetické tipy — srpen 2019

Použití a účinky arganového oleje

Použití a účinky arganového oleje

Není mnoho kosmetických olejů, které by měly takovou popularitu, jako arganový olej. Mají ho v oblibě ženy i muži po celém světě. A není se čemu divit. Má úžasné účinky na pokožku, vlasy i nehty. A právě to je důvod, proč by měl mít své místo i ve Vaší kosmetické poličce.

Výroba arganového oleje

Jak se tento přírodní poklad vyrábí? Kosmetický arganový olej se vyrábí z nepražených loupaných jader stromu Argania Spinosa. Existuje několik způsobů, jak se získává - tradiční metodou lisováním za studena na kamenných lisech, průmyslovým lisováním nebo extrakcí s případnou rafinací. Tradiční metoda je nejstarší a i dnes ji najdete ve venkovských domácnostech a některých ženských manufakturách. Průmyslové lisování za studena je ideální, protože při něm nedochází ke kontaktu arganové pasty s vodou a takto vyrobený arganový olej je nejblíže své přirozené podobě. Tehdy si zachovává příjemnou vůni. Za chvilku si řekneme i to, proč je vůně u arganového oleje velmi důležitá. Při chemické extrakci se získává nejméně kvalitní olej, protože při jeho výrobě se používají chemické látky. Je to levnější a rychlejší, ale olej není kvalitní. Zajímavostí je, že strom Argania Spinosa najdete jen v Maroku a i proto se arganový olej nazývá také tekuté či marocké zlato. Na výrobu jednoho litru oleje se spotřebuje až 30 - 50 kg plodů a následné lisování trvá kolem deseti hodin.

Složení

Arganový olej obsahuje mnoho zdraví prospěšných látek, které se postarají o krásu pokožky. Můžeme zmínit zejména vitamin E, který je silným antioxidantem. Zpomaluje stárnutí pleti, pomáhá chránit buňky před poškozením volnými radikály, záněty a vlivy slunečního záření. Vitamin F má anti-aging efekt a zabraňuje předčasnému stárnutí. Jeho využitelnost je větší v přítomnosti vitaminu E (a naopak), proto je kombinace vitamínů E a F v arganovém oleji výjimečná. Dále jsou to esenciální mastné kyseliny. Olej obsahuje 20% nasycených a 80% nenasycených mastných kyselin (například kyselina stearová, kyselina linolenová nebo kyselina olejová), které jsou nezbytné pro výživu nejen naší pokožky, ale i celého těla. Karotenoidy jsou přírodní antioxidanty, chrání pokožku před nebezpečným UV zářením a působením volných radikálů. 

Proč je vůně důležitá

Když se Vám do rukou dostane arganový olej, podle vůně rychle poznáte jeho kvalitu. Čistý a za studena lisovaný olej má osobitou vůni, která je jemná a nevtíravá. Pokud olej voní výrazně po oříšcích, pravděpodobně je vyráběn pražením, čímž se zvětší jeho objem a dá se tak snadno pančovat. Arganový olej může také zapáchat. Takový olej byl vyroben z jader, které pravděpodobně prošly trávicím traktem koz. Zdá se Vám to zvláštní? Pravdou je, že v Maroku to tak zvláštní není. Stáda koz stoupají do korun arganových stromů a konzumují listy a plody. Nestrávené arganové oříšky v trusu se pak používají na výrobu oleje. Vědecké studie ukázaly, že takový olej má slabší účinky a zapáchá. Jelikož v této oblasti není mnoho zeleně, pastýři kozy nechají, aby si pochutnaly i na tak vzácných stromech. U nás seženete pouze kvalitní a za studena lisované arganové oleje.

Proč si koupit arganový olej

Použití a účinky arganového oleje

Za tekuté zlato se nepovažuje jen tak pro nic za nic. Chcete vědět, s čím vším pomůže? V první řadě je skvělý na pleť. Můžete jím nahradit svůj pleťový krém. Pleť si nejdříve důkladně vyčistěte. Následně ji navlhčete obyčejnou vodou, květovou vodou nebo tonikem bez alkoholu. Vynikající je růžová voda, kterou zbožňuji pro mnoho pozitivních účinků. Pár kapek oleje vetřete krouživými pohyby do pokožky obličeje i krku. Krásně se vstřebá bez mastného pocitu. Arganový olej hloubkově hydratuje a vyživuje. Vyhlazuje vrásky a zabraňuje předčasnému stárnutí. Při pravidelném používání pomáhá regulovat tvorbu kožního mazu, proto je vhodný na různé typy pleti. Osvědčil se i v boji s ekzémem, lupénkou, podrážděním nebo akné. Pozorovat budete pevnější, pružnější a hezčí pokožku. To ale není všechno. Přesně tak jej můžete používat i na pokožku celého těla. Vhodný je i na masáže nebo do koupele. Hydratuje, zjemňuje a zlepšuje stav strií a celulitidy. Oblíbený je také jako první pomoc na vysušená kolena a lokty, případně ztvrdlou pokožku chodidel. Proslul i blahodárnými účinky na vlasy. Navrací jim lesk a vitalitu, aby byly vyživené, sametově jemné a silné. Zabrání třepení konečků i lámavosti vlasů. Do mokrých, případně suchých vlasů vmasírujte malé množství oleje a zabalte do ručníku. Arganový zábal nechte působit alespoň hodinu, ale klidně to může být i déle. Potom vlasy umyjte běžným způsobem. Na křehké, lámavé nehty a suchou nehtovou kůžičku se také doporučuje používat právě tento olej. Regeneruje a zpevňuje je, nehty jsou mnohem odolnější a hezčí. Hydratovaná nehtová kůžička nejen pěkně vypadá, ale vyhýbají se jí i bolestivé záděry a záněty. Vtírejte jej do nehtů a jejich okolí. Účinky znásobíte, když použijete bavlněné rukavičky.

Poznejte kvalitní arganový olej

Jedním z důležitých znaků je vůně, kterou jsem už zmínila výše. Sledovat můžete i barvu. Kosmetický arganový olej má takovou žlutou, světle oranžovou barvu. Může se v něm objevit lehký sediment nebo zákal, který je zbytkem po mletých arganových mandličkách. Na účincích ale olej neztrácí. Je skvělé, pokud je olej v tmavé skleněné lahvičce, která ho chrání před znehodnocením slnenčním světlem. V neposlední řadě je určující i cena. Kvalitní arganový olej nemůže být příliš levný, protože je považován za jeden z nejvzácnějších a nejdražších rostlinných olejů. Podmíněné je to množstvím surovin, které jsou na jeho výrobu třeba, jejich vzácností a ruční prací.

Používáte arganový olej? Máte jiné tipy na jeho využití? Budu se na ně těšit.

Vaše produktová víla

Komentáře