Ještě 700 Kč a Zásilkovna je zdarma Nakupte ještě za 700 Kč a dopravu na Zásilkovnu máte zdarma

Aromaterapie — září 2019

Způsoby inhalace éterických olejů

Způsoby inhalace éterických olejů

Jedním ze způsobů, jak používat éterické oleje je inhalace. Inhalací dostaneme do našeho těla poměrně rychle všechny účinné látky z éterického oleje. Zároveň je inhalace velmi šetrná a její výhodou je také to, že si jí můžeme sami snadno regulovat. Využíváme k ní inhalační tyčinky, keramické destičky, rozprašovače, aromalampy nebo difuzéry. Vybrat si může každý podle toho, co mu nejvíce vyhovuje a kde chce éterické oleje používat. Pokud je chceme mít neustále při sobě, skvělou volbou je inhalační tyčinka. Do auta se hodí difuzéry určené přímo do auta, skříň si můžeme provonět keramickou destičkou a do větší místnosti se hodí buď rozprašovač, aromalampa nebo difuzér. 

Při používání éterických olejů dáváme vždy přednost těm kvalitním - čistě přírodním. Používat můžeme buď jednotlivé éterické oleje a nebo směsi éterických olejů. Při rozptylování éterických olejů do ovzduší bereme ohled na toho, kdo je s námi v místnosti - malé děti, těhotné nebo domácí mazlíčci. Ne všechny éterické oleje jim totiž mohou udělat dobře. Zároveň vybírejte ty oleje, které jsou pro rozptylování vhodné. 

Inhalační tyčinky

Inhalační tyčinky v sobě ukrývají tamponek, ve kterém je éterický olej nebo směs éterických olejů. Výhodou inhalační tyčinky je to, že ji můžete mít stále u sebe a kdykoli budete potřebovat, můžete ji přiložit k nosu a vdechovat její vůni. Zároveň tím nebudete obtěžovat své okolí, kterému daná vůně nemusí být příjemná. Nobilis Tilia nabízí inhalační tyčinky proti nevolnosti, rýmě, stresu nebo únavě.

Způsoby inhalace éterických olejů

Keramická destička

Keramickou destičku vybírejte porézní, ne glazovanou. Položte ji na rovný povrch, nakapejte na ni čisté neředěné éterické oleje nebo směs éterických olejů a poté ji umístěte tam, kam bude třeba - do obýváku, skříně, do auta nebo na záchod :-) Éterické oleje se budou samovolně odpařovat do ovzduší. Počet kapek oleje se odvíjí od toho, kam destičku umístíte. Čím větší prostor, tím více kapek můžete dát. 

Způsoby inhalace éterických olejů

Rozprašovač

Rozprašovač si můžete zakoupit už hotový se směsí olejů, které jsou vhodné například pro děti, pro navození pocitu pohody, osvěžení vzduchu apod. Nebo si můžete velmi snadno vyrobit rozprašovač vlastní. Skládá se z vody a vybraného éterického oleje nebo směsi éterických olejů. Na 200 ml vody použijte 6 kapek oleje. Před každým použitím směs silně protřepejte, aby se alespoň trochu spojil olej s vodou a ihned rozprašujte po místnosti. Abyste zabránili tomu, že se Vám směs v rozprašovaci bude kazit, můžete přidat jednu lžičku alkoholu. Případně vyrábět vždy v menším množství, které brzy spotřebujete. Rozprašovač uchovávejte v lednici. Na probuzení jsou ideální citrusy v kombinaci s jehličnany a na večer zase mandarinka s levandulí. 

Způsoby inhalace éterických olejů

Aromalampa

Aromalampa může být buď elektrická se žárovkou nebo elektrická porcelánová. Na svíčku se vyrábí aromalampy keramické nebo skleněné. Do aromalampy se žárovkou kapeme pouze éterické oleje bez vody (nepatří do ní ani rostlinné oleje). Po zapnutí aromalampy dojde k jejímu zahřívání a tím se začnou uvolňovat vonné složky éterických olejů. U aromalampy se svíčkou je dobré si pohlídat to, jak je vysoká. Od plamenu svíčky k misce na éterické oleje bychom měli naměřit alespoň 7 - 10 cm. Pokud mezi svíčkou a vonnými oleji není dostatek prostoru, může dojít k přepalování oleje, což nám více škodí, než přináší užitek. Do aromalampy se svíčkou naléváme vodu a poté kapeme oleje. Nenaléváme vodu teplou, ale studenou a průběžně kontrolujeme její hladinu a doléváme jí. Pokud si můžeme zvolit materiál aromalampy, doporučila bych skleněnou, protože u ní nedochází k prosakování oleje a k následnému přepalování. Po použití je důležité aromalampu vyčistit. Co se týká dávkování, kapeme podle velikosti místnosti přibližně 5 - 10 kapek éterického oleje. Pokud mícháme více éterických olejů, vždy kapky sčítáme (neplatí tedy 5 - 10 kapek pro každý olej, ale celkem). 

Difuzér

Difuzéry rozdělujeme na vzduchové, u kterých používáme pouze čisté esenciální oleje bez vody a poté ultrazvukové difuzéry, do kterých dáváme nejen éterické oleje, ale také vodu. Vzduchové difuzéry pomocí vzduchu rozptylují aromatické molekuly oleje do místnosti. Elektrický aroma difuzér s ultrazvukem rozptyluje éterické oleje pomocí vody a ultrazvuku. Vytváří se tak jemná vodní pára, která roznese vůni po místnosti. Výhodou difuzérů je to, že se éterické oleje nepřepalují a zachovávají si tak všechny své blahodárné vlastnosti. Zároveň dávkují éterické oleje do místnosti přiměřeně. Pro rozptylování éterických olejů v autě se používají speciální difuzéry. Oleje do nich vybírejte takové, které budou podporovat Vaší pozornost a s ohledem na toho, kdo bude autem cestovat s Vámi. 

Způsoby inhalace éterických olejů

Použitá literatura: 

Seminář a skripta Asociace českých aromaterapeutů

Zrubecká, Adéla. Aromaterapie podle ročních období. Brno: CPress, 2018. 200 s. ISBN 978-80-264-2085-9.

Komentáře