Doprava na Zásilkovnu zdarma 😍

Aromaterapie — květen 2019

Použití éterických olejů

Použití éterických olejů

Připravila jsem si pro Vás krátký článek o tom, jak můžeme éterické oleje používat. Éterické oleje se používají k inhalaci, v kosmetice, do koupelí nebo na masáže. 


Inhalace

Velmi častným způsobem, jak používat éterické oleje, je inhalace. Inhalací dostaneme do našeho těla poměrně rychle všechny účinné látky z éterického oleje. Zároveň je inhalace velmi šetrná a její výhodou je také to, že si jí můžeme sami snadno regulovat. K inhalaci éterických olejů nám dobře poslouží inhalační tyčinky, keramické destičky, rozprašovače, aromalampy nebo difuzéry. Inhalační tyčinky jsou skvělé v případě, že chceme mít dané éterické oleje neustále u sebe, v případě potřeby je můžeme inhalovat a jejich používáním nijak neobtěžujeme okolí. Na keramických destičkách se éterické oleje samovolně odpařují do ovzduší, jsou tedy vhodné například do skříní nebo do malých prostorů. Éterické oleje můžeme také inhalovat, když je rozprašovačem rozptýlíme po místnosti. Další možností je aromalampa nebo difuzér. Do elektrické aromalampy kapeme pouze éterické oleje bez vody a do aromalampy se svíčkou naléváme vodu a poté kapeme vybrané éterické oleje. Stejné je to i u difuzérů - u vzduchových používáme pouze čisté éterické oleje bez vody a u ultrazvukových přidáváme vodu.

Kosmetika


Koupele

Éterické oleje můžeme přidávat do koupelí a to ať už celkových nebo částečných. 

Masáže

Při používání éterických olejů dáváme vždy přesnost těm kvalitním - čistě přírodním. Používat můžeme buď jednotlivé éterické oleje a nebo směsi éterických olejů. Při rozptylování éterických olejů do ovzduší bereme ohled na toho, kdo je s námi v místnosti - malé děti, těhotné nebo domácí mazlíčci. Ne všechny éterické oleje jim totiž mohou udělat dobře. Zároveň vybírejte ty oleje, které jsou pro rozptylování vhodné. 

Difuzér

Difuzéry rozdělujeme na vzduchové, u kterých používáme pouze čisté esenciální oleje bez vody a poté ultrazvukové difuzéry, do kterých dáváme nejen éterické oleje, ale také vodu. Vzduchové difuzéry pomocí vzduchu rozptylují aromatické molekuly oleje do místnosti. Elektrický aroma difuzér s ultrazvukem rozptyluje éterické oleje pomocí vody a ultrazvuku. Vytváří se tak jemná vodní pára, která roznese vůni po místnosti. Výhodou difuzéru je to, že se éterické oleje nepřepalují a zachovávají si tak všechny své blahodárné vlastnosti. Pro rozptylování éterických olejů v autě se používají speciální difuzéry. Oleje do nich vybírejte takové, které budou podporovat Vaší pozornost a s ohledem na toho, kdo bude autem cestovat s Vámi. 

Inhalace

K inhalaci éterických olejů se nejčastěji používají aromalampy, difuzéry nebo rozprašovače. Aromalampa může být buď elektrická se žárovkou nebo porcelánová, keramická nebo skleněná na svíčku. Do aromalampy se žárovkou kapeme pouze éterické oleje bez vody (nepatří do ní ani rostlinné oleje). Po zapnutí aromalampy dojde k jejímu zahřívání a tím se začnou uvolňovat vonné složky éterických olejů. U aromalampy se svíčkou je dobré si pohlídat to, jak je vysoká. Od plamenu svíčky k misce na éterické oleje bychom měli naměřit alespoň 7 - 10 cm. Pokud mezi svíčkou a vonnými oleji není dostatek prostoru, může dojít k přepalování oleje, což nám více škodí než přináší užitek. Do aromalampy se svíčkou naléváme vodu a poté kapeme oleje. Nenaléváme vodu teplou, ale studenou a průběžně kontrolujeme její hlavinu a doléváme jí. Pokud si můžeme zvolit materiál aromalampy, doporučila bych skleněnou, protože u ní nedochází k prosakování oleje a k následnému přepalování. Po použití je důležité aromalampu vyčistit. Co se týká dávkování, kapeme podle velikosti místnosti přibližně 5 - 10 kapek éterického oleje. Pokud mícháme více éterických olejů, vždy kapky sčítáme (neplatí tedy 5 - 10 kapek pro každý olej, ale celkem). Toho se držíme i při dávkování u dalších způsobů použití éterických olejů.

Komentáře