Ještě 700 Kč a Zásilkovna je zdarma Nakupte ještě za 700 Kč a dopravu na Zásilkovnu máte zdarma

Aromaterapie — červen 2019

Způsoby použití éterických olejů

Způsoby použití éterických olejů

Připravila jsem si pro Vás článek o tom, jak můžeme éterické oleje používat. Éterické oleje se používají k inhalaci, v kosmetice, do koupelí, na obklady a masáže nebo třeba do sauny. A jak je to s vnitřním užíváním éterických olejů? Na to všechno se podíváme v článku níže.

Inhalace

Velmi častným způsobem, jak používat éterické oleje, je inhalace. Inhalací dostaneme do našeho těla poměrně rychle všechny účinné látky z éterického oleje. Zároveň je inhalace velmi šetrná a její výhodou je také to, že si jí můžeme sami snadno regulovat. K inhalaci éterických olejů nám dobře poslouží inhalační tyčinky, keramické destičky, rozprašovače, aromalampy nebo difuzéry. Inhalační tyčinky jsou skvělé v případě, že chceme mít dané éterické oleje neustále u sebe. Můžeme je inhalovat kdykoli potřebujeme a jejich používáním nijak neobtěžujeme okolí. Na keramických destičkách se éterické oleje samovolně odpařují do ovzduší, jsou tedy vhodné například do skříní nebo do malých prostorů. Éterické oleje můžeme také inhalovat, když je rozprašovačem rozptýlíme po místnosti. Do ovzduší se éterické oleje dostanou i pomocí aromalampy nebo difuzéru. Do elektrické aromalampy kapeme pouze éterické oleje bez vody a do aromalampy se svíčkou naléváme vodu a poté kapeme vybrané éterické oleje. Stejné je to i u difuzérů - u vzduchových používáme pouze čisté éterické oleje bez vody a u ultrazvukových přidáváme vodu.

Použití éterických olejů

Kosmetika

Éterické oleje se přidávají také do kosmetiky. Najdete je v pleťových krémech, vodách, maskách, ve sprchových a koupelových olejích (které si můžete vyrobit i sami doma), ale třeba také v šamponech. Svůj význam v ní mají nejen díky tomu, že daný produkt dostane specifickou vůní, ale také kvůli svým účinkům. Na mastnou pleť se hodí citron nebo rozmarýn, na suchou a citlivou je ideální růže a skvělým éterickým oleje pro zralou pleť je například kadidlo. Na vlasovou pokožku se zase hodí rozmarýn, který ji dokáže hezky povzbudit.

Koupele

Éterické oleje můžeme přidávat do koupelí a to ať už celkových nebo částečných (například koupele rukou, nohou, sedací koupele). Před celkovou koupelí je vhodné se osprchovat. Koupel by měla trvat ideálně 15 - 20 minut. Po koupeli se osušte a zabalte ještě na chviličku do osušky a relaxujte. Vždy ale prosím myslete na to, že éterické oleje nejsou rozpustné ve vodě, takže je nejprve musíte smíchat s nosičem. Tím může být hydrofilní olej, tučnější mléko, smetana nebo med. Do nosiče přidejte 3 - 10 kapek éterického oleje, promíchejte a poté tuto směs nalijte do vany. Pokud byste éterický olej nakapali rovnou do vody, plaval by na hladině a mohl by Vám podráždit pokožku. Pro částečnou koupel stačí 3 - 5 kapek éterického oleje přidat do nosiče a následně přilít do vody. 

Použití éterických olejů

Obklady

Do jedné lžíce hydrofilního oleje přidejte 5 kapek éterického oleje a rozmíchejte v šálku vody. Poté ve směsi namočte látkový kapesník a přikládejte na dané místo. 

Masáže

I masáž může být buď částečná nebo celková. U ní dochází ke spojení inhalace, protože při masáži vdechujeme odpařený éterický olej, a vstřebávání přes pokožku. Éterické oleje používejte naředěné v rostlinném oleji a to v 0,5 - 3% ředěním. Pro děti a těhotné se používá ředění 0,5 - 1,5 %. Dávkování 0,5 % je u dětí do 6 let (na 100 ml rostlinného oleje 15 kapek éterického oleje). Pro dospělé 2 - 3% ředění (100 ml rostlinného oleje a 90 kapek éterického oleje). Doporučuji ale začínat na polovičním dávkování, přidat můžete vždy. Dbejte prosím také na to, jaký olej používáte - u silných a hřejivých olejů dejte kapek určitě méně. Jako základní olej se nejčastěji používá za studena lisovaný mandlový, meruňkový, lískový, slunečnicový, olivový, kokosový, hroznový, brusnicový nebo jojobový. Dají se použít buď samostatně nebo se navzájem kombinovat (maximálně ale 3 druhy). Částečnou masáž si můžete udělat i Vy sami doma. Ideálními dostupnými místy jsou chodidla, ramena, bedra, případně obličej. Oleje po masáži nesmývejte a nechte je ještě nějakou dobu působit. 

Použití éterických olejů

Sauna

Éterické oleje můžete použít i v sauně. Nikdy je neaplikujte přímo na kameny (některé éterické oleje jsou potenciálně hořlavé!). Éterické oleje dejte buď do džbánu s vodou, aby se mohly odpařovat nebo je můžete mít ve spreji (200 ml vody + 6 kapek éterického oleje, před použitím dobře prostřepat, nestříkat na kameny). Ideální kombinací jsou jehličnany a citrusy (například směs jedle, borovice a citronu, případně jedle, borovice a pomeranče).

Vnitřní užívání

V České republice nejsou éterické oleje schválené pro vnitřní užívání. Nikdy nekapejte éterické oleje do úst, protože se jedná o velmi koncentrované látky (na vytvoření jedné kapky éterického oleje je často spotřebováno i jedno kilogramů rostliny). Éterický olej by Vám mohl poleptat sliznice. 

Použití éterických olejů

Při používání éterických olejů, prosím, dbejte zvýšené opatrnosti, jak už jsem výše uvedla, jsou to velmi koncentrované látky. Nikdy je nepoužívejte neředěné na pokožku. Před použitím daného éterického oleje si prostudujte jeho kontraindikace. Pokud se Vás některá z kontraindikací týká, nepoužívejte ho. Pokud se rozhodnete použít éterický olej na pokožku, před prvním použitím je vhodné provést test snášenlivost s naředěným éterickým olejem na malé plošce pokožky, abyste zjistili, jestli se u Vás neobjeví alergická reakce. Éterické oleje nepůsobí jen na naše fyzické tělo, ale také na naši duševní stránku. Proto zvláště opatrní by měli být lidé s psychickými potížemi. Opatrnosti je také zapotřebí u těhotných žen a malých dětí. 

Z čeho čerpám informace: 

Seminář a skripta Asociace českých aromaterapeutů
Zrubecká, Adéla. Aromaterapie podle ročních období. Brno: CPress, 2018. 200 s. ISBN 978-80-264-2085-9.

Komentáře