Ještě 700 Kč a Zásilkovna je zdarma Nakupte ještě za 700 Kč a dopravu na Zásilkovnu máte zdarma

Aromaterapie — březen 2019

Jak vybrat kvalitní éterický olej

Jak vybrat kvalitní éterický olej

Při používání éterických olejů vždy klademe důraz na jejich kvalitu. Kvalita éterického oleje vychází z kvality rostliny, ze které se olej získává. Velmi kvalitní éterické oleje pocházejí z rostlin z ekologického zemědělství. Při pěstování těchto rostlin totiž nebyla použita žádná chemická hnojiva. Tyto éterické oleje nesou značení bio. Nemusíme se ale obávat ani olejů z běžného zemědělství, protože díky destilaci, kterou se oleje získávají, se do nich nedostanou žádné pesticidy. 

K aromaterapii bychom měli používat pouze čiště přírodní éterické oleje. Jak je ale rozeznáme od těch syntetických? Řidit se můžeme etiketou, viskozitou, barvou, vůní a cenou.

Etiketa

Na etiketě by měly být uvedeny tyto informace: 

  • obecný název
  • latinský botanický název rostliny (rodový a druhový, například máta peprná)
  • název země, odkud byl olej získaný (místo sběru rostliny)
  • datum výroby a spotřeby
  • označení, že se jedná o 100% přírodní olej
  • informaci o tom, že se musí olej ředit, resp. že se nemá používat neředěný na pokožku

Jak vybrat kvalitní éterický olej

Viskozita a barva

Pokud má éterický olej průhlednou lahvičku, můžeme zkontrolovat jeho viskozitu (hustotu) a barvu. Syntetické oleje jsou čiré, průhledné a mají všechny stejnou viskozitu. Oproti tomu éterické oleje mohou být jak bezbarvé, tak i lehce zabarvené a mají rozdílnou viskozitu. 

Vůně

S vůní éterického oleje je to trochu složitější. Tu většinou zjistíme až po zakoupení a otevření daného oleje. Navíc vůně syntetických olejů může být hodně podobná těm přírodním. A ani intenzita vůně nemusí být směrodatná. Další zajímavostí je to, že vůně u stejného druhu éterického oleje se může lišit podle roku sklizně dané rostliny, podle změny klimatických podmínek, ale také způsobu získání silice z rostliny. 

Cena

Cena syntetických éterických olejů je mnohem nižší, než cena přírodních éterických olejů. Často je i cena syntetickcýh olejů stejná pro všechny druhy. U přírodních esenciálních olejů tomu tak být nemůže, protože z každé rostliny se získává jiné množství silice. Vyšší cena může být zárukou kvality, ale ne vždy tomu tak musí být. Většina výrobců získává rostliny, ze kterých se následně éterické oleje vyrábí, ze stejných zdrojů. Pokud tedy najdete například éterický olej citron za cenu 170 Kč a za 350 Kč a víte, že pochází ze stejné oblasti, zajímejte se, proč je u něj tak vysoká cena. Citrusy mají většinou nižší cenu, ve střední cenové hladině najdeme například levanduli a rozmarýn a mezi nejdražší oleje patří růže, santal nebo jasmín. 

Z čeho čerpám informace: 

Seminář a skripta Asociace českých aromaterapeutů
Zrubecká, Adéla. Aromaterapie podle ročních období. Brno: CPress, 2018. 200 s. ISBN 978-80-264-2085-9.

Komentáře