Celý duben Zásilkovna zdarma 😍

Aromaterapie — červen 2019

Letní aromaterapie

Letní aromaterapie


Léto je tady, ten nejkrásnější čas v roce. Čas na rošťárny pod širým nebem, čas na letní prázdniny, drinky na terase, dovádění ve vodě. Kouzelný čas si můžete zpestřit i éterickými oleji, které mají velkou moc i v tomto ročním období. 

Zchladit se a proudit se k životu

Horké počasí je krásné, pokud jej můžeme trávit někde v přírodě nebo u vody. V práci nebo bytě ale může být horko nesnesitelné, proto je jakékoli ochlazení více než vítáno. V tomto počasí oceníte účinky máty. Její osvěžující vůně má aromaterapeutické účinky a navozuje příjemný pocit ochlazení. Mátový éterický olej dokáže zklidnit i svědící pokožku po nadměrném slunění. K teplu patří i určitá únava, kdy se neumíme soustředit na práci a toužíme spíš po oddechu než po excelentních výkonech. Tělo a ducha vzpruží rozmarýnový éterický olej. Jeho krásná a svěží vůně zlepšuje koncentraci a myšlení. Navrací chuť k práci a usnadňuje zvládnutí veder. Velmi dobře působí i bazalkový éterický olej, který přinutí z člověka vydat maximum. Díky těmto olejům se stane horké počasí snesitelnější a spíše zvládneme své povinnosti, po kterých nás čeká vytoužený relax.

Letní aromaterapie

Ale i odpočinek je třeba

Znáte ten pocit, když se v noci převalujete ve zpoceném pyžamu, vzduch by se dal krájet a spánek je v nedohlednu? Jsou to ty nepříjemné lepkavé noci, kdy si člověk touží odpočinout a načerpat nové síly. Příjemný a klidnější spánek dokáže navodit levandulový nebo meduňkový esenciální olej. Pár kapek si můžete přidat do koupele, do aromalampy, můžete si udělat masáž chodidel (trocha rostlinného oleje a éterického oleje) nebo si provonět polštář.

Zbavte se hmyzu snadno a rychle

Hmyz je s létem neodmyslitelně spojený a každoročně je otravnejší a otravnejší. I s tím nám pomohou vhodně zvolené éterické oleje. Citronela se vyznačuje krásnou citrusovou vůní. Zatímco nám pomůže uklidnit a osvěžit mysl, aby se nám lépe pracovalo, na hmyz má repelentní účinky. Velmi podobně na hmyz působí i levandule. Je proto dobré mít je doma a klidně je můžete použít i do domácích repelentů a jsou i skvělými společníky na dovolené. Tyto oleje ochrání před hmyzem nejen venku, ale i v domácnosti. Kromě nich jsou přírodním odpuzovačem hmyzu i éterické oleje geránium, máta nebo čajovníkový olej. Právě čajovníkový olej považuji za must have, který by v domácí lékárničce neměl chybět. Výjimečně se může používat i neředěný (pokud se neprojeví alergická reakce) na opary, akné, drobná poranění, plísně, řezné ranky, afty, na bolest v krku či ucha. Má vynikající dezinfekční a antiseptické účinky, proto je vhodným společníkem i na dovolené.

Letní aromaterapie

Na co si dát pozor

Mnoho éterických olejů je s létem doslova spjatých. Milujeme jejich vůni a účinky, protože přinášejí vytouženou úlevu, radost, lepší náladu. Přesto je ale několik olejů, kterým je třeba vyvarovat. Jsou to fototoxické oleje jako pomerančový, citronový, bergamotový nebo citrónová tráva. Obecně můžeme říci, že jsou to citrusové vůně. Samy o sobě jsou vynikající, ale jsou fotosenzibilné. POKUD tyto oleje aplikujete na pokožku, při kontaktu se sluncem mohou vyvolat alergické reakce, narušit pigmentaci a zpusob zvýšenou citlivost na slunce, která Může vesty ke spáleninám. Proto jsou tyto oleje vhodnější na zimu, kdy sluníčko tak nesvítí.

A nakonec nejlepší letní éterické oleje

Levandule je skvělá při spálené pokožce. Má regenerační účinky a může se použít pro všechny stupně popálení. Další výhodou je schopnost udrzet déle opálení pokožky. Přimíchává se i do opalovacích hladkým povrchem pro bezpečnostní. Máta přináší nejen ochlazení, ale je vhodnou péčí po opalování. Podobně účinkuje i eukalyptus, který nejen chladí, ale působí také jako přírodní antibiotikum. Heřmánek ulevuje po opalování a také se přidává do opalovacích krémů. Kadidlo přispívá k regeneraci buněk, zlepšuje hojení, snižuje bolest a Svedení popálené pokožky, kterou také hydratuje. Růže činí kůži více propustnou, a tým jí umožňuje účinněji absorbovat léčebné živiny z jiných olejů v ošetřující směsi. V neposlední řadě je to již zmíněný čajovníkový olej.

Letní aromaterapie

Použitá literatura: 

Zrubecká, Adéla. Aromaterapie podle ročních období. Brno: CPress, 2018. 200 s. ISBN 978-80-264-2085-9.


Vaše produktová víla

Komentáře