Ještě 700 Kč a Zásilkovna je zdarma Nakupte ještě za 700 Kč a dopravu na Zásilkovnu máte zdarma

Kosmetické tipy — duben 2020

Když se objeví opar

Když se objeví opar

V posledních týdnech jsem od vás dostala několik zpráv týkajících se oparu / herpes. Toto nepříjemné onemocnění mě provází už několik let a velmi často mi pomáhá právě přírodní kosmetika. Rozhodla jsem se proto připravit článek, díky kterému lze najdete nové informace a tipy na péči.

Co opar je

Příčinou oparu je virus, který se objevuje především na ústech, ale může být i na nose, bradě či tvářích. Pokud se virus dostane do těla, už nikdy se ho nezbavíte a může se objevit kdykoliv. Vyvolat ho může stres, únava nebo snížená imunita, chlad nebo kontakt s jinou osobou postiženou oparem, působení sluníčka nebo alergie na potraviny. Začínající opar je doprovázen nepříjemnými pocity svědění, jemného pálení nebo bolesti. Po nich se objeví puchýřky, které mohou pálit a bolet. Tekutina v nich je nakažlivá a také proto se nedoporučuje praskat jejich. Tak můžete opar přenést i na další části rtů nebo obličeje. Za několik dní zduřelý puchýřek praskne a udělá se strup. Opar na rtech se drží většinou týden. Stroupek nebezpečná není, ale pokud se spíše sloupne, hrozí riziko vzniku jizvy.

Pár dobrých rad

Pokud se objeví opar, je to bolestivé a nepříjemné. Obyčejně se tehdy člověk cítí i unavený a opar vnímá jako něco ošklivé a příliš nápadné. V tomto období je dobré vyhnout se líbání, půjčování příboru nebo sklenic. Hrozí přenos viru a to rozhodně nikdo nechce. Poté, jak se opar zahojí, byste si měli vyměnit i zubní kartáček. Pokud v době oparu používáte balzám na rty, lesk nebo rtěnku, neměli byste je už používat po jeho zhojení. Opětovné použití těchto produktů může způsobit vznik nového oparu. Ne rtěnku samotný, ale virus je zodpovědný za to, že se objevuje na rtech. Existuje několik babských rad, které mohou zastavit vznik nebo urychlit regeneraci. MLJ zubař mi je poradil několik v ACAS, když jsem kvůli oslabené imunitě měla opary několik týdnů v kuse. Pokud cítíte, že se vám vytváří puchýřek, střídavě si přikládejte kostku ledu s něčím teplým (lžička namočená v teplé vodě). Stačí pár minut na to, aby se už nezvětšil a pokud to vystihuje v úplném začátku, ani se neobjeví. Pamatujte jen na to, aby to nebylo horké příliš - hrozí spálení jemné kůže. Také dopřejte tělu více vitamínu C a B, zinku a selenu. Potírat jej můžete i česnekem. Není to voňavé, ale jako přírodní antibiotikum Vám velmi pomůže. Heřmánek či meduňka poslouží na odvar, který zmírňuje pálení a tvorbu herpesu. Pokud si budete dělat černý nebo meduňkový čaj, nechte sáčky ochladit a poté je přikládejte na opar. Nápomocná může být ale aloe vera. Přikládejte si na opary přímo odřezky nebo šťávu z nich.

Přírodní kosmetika na opar

Příroda nabízí mnoho možností i na zlepšení stavu oparu. Nobilis Tilia má tři druhy balzámů na rty - zvláčňující, ochrannou a na opary. Právě poslední zmíněná má zklidňující a čistící účinky. Soaphoria nabízí gel s aloe vera a mořskými řasami, který se vyznačuje velmi dobrými regeneračními účinky. Zklidňuje i od nepříjemných pocitů svědění nebo pálení a snižuje riziko vzniku jizev. Velkými pomocníky jsou séra s konopným olejem. Ty už doma nesmí chybět a kupuji je ve větším balení. Další součástí mé lékárničky je zinková mastička. Pomáhá nejen na akné, ale i na opary. Jemně vysušuje, díky zinku má antibakteriální účinky a potlačuje zánět. . Některé esenciální oleje jsou zvláště účinné vůči herpetickým virům. Účinná je kombinace levandulový a mátový esenciální olej v olivovém oleji, přímo aplikovat na postižené místo několikrát denně. Levandule pomáhá léčit zánět a zmírňuje bolest, celkově působí na organismus relaxačně. Mátový olej pomáhá zmírňovat bolest, působí protivirově, působí protizánětlivě a relaxačně. Pomohou i lemongrass, eukalyptus, bergamot, tymián, růže, anýz, čajovníkový olej (tea tree), geranium, santalové dřevo.

Komentáře