Co jsou éterické oleje

Charakteristika éterických olejů

Éterické oleje jsou tekuté, nejsou mastné a nerozpouštějí se ve vodě. Jsou velmi koncentrované a těkavé. Pokud má éterický olej vysokou těkavost, tak vyprchá do prostoru do 24 hodin, naopak při nízké těkavosti do 1 týdne. Ideální je neotevírat éterické oleje příliš často, pouze, pokud je chceme použít. Zároveň je lepší kupovat menší balení. Pokud bychom měli větší lahvičku a tu do poloviny spotřebovali, zbylý éterický olej bude v prázdném prostoru v lahvičce těkat. Pokud jste si už větší lahvičku éterického oleje pořídili a z větší části spotřebovali, řešením může být to, že zbývající éterický olej přelijete do menší lahvičky.

Účinné látky

Éterické oleje jsou velmi koncentrované, každá lahvička obsahuje účinné látky až z několika set rostlin, a proto se používají zředěné s nosnými neboli rostlinnými oleji. Těmi může být například mandlový, slunečnicový, hroznový olej nebo olej z meruňkových jader. Pokud bychom chtěli použít éterický olej na masáž, ideální ředění s rostlinným olejem je 0,5 - 3 % (u dětí a těhotných maximálně 1,5 %) - například při 1% ředění použijeme 100 ml rostlinného oleje a 30 kapek éterického oleje. Doporučuji ale vždy začít s polovičním dávkováním a poté v případě potřeby přidat. Éterické oleje nejsou rozpustné ve vodě (mísitelné s vodou), ale dobře se navážou na oleje a tuky. To znamená, že se rozpouštějí v rostlinných olejích, mléku, smetaně, ale dokonce i medu nebo lihu. Pokud tedy chcete přidat éterický olej například do koupele, je nutné ho nejprve smíchat s mlékem nebo rostlinným olejem a až poté ho dát do vody. Pokud bychom nakapali éterický olej přímo do vody, plaval by na hladině a s vodou by se nesmísil.

Tmavé lahvičky

Éterické oleje se pro individuální použití prodávají ve velmi malých lahvičkách, nejčastěji ve velikostech 5 ml, 10 ml a 15 ml. U dražších olejů to může být i velikost pouhé 2 ml (například růže, santal nebo neroli). Aby se zabránilo ztrátě jejich aroma i terapeutických vlastností, najdeme je v tmavých skleněných lahvičkách. Ty chrání oleje před poškozením ze slunečního záření. Avšak i když budeme éterické oleje správně skladovat a nevystavovat je slunci, postupem času začnou oxidovat a ztrácet své blahodárné vlastnosti. To se týká především citrusových olejů, které ztrácí své aroma a vlastnosti během 6 měsíců. Na druhé straně oleje jako pačuli nebo santalové dřevo zrají s věkem, neztrácí tedy své aroma, ale ke ztrátě terapeutických vlastností dochází i u nich.

Směsi olejů

V obchodě nebo na internetu můžeme často narazit i na směsi různých éterických olejů. Výhodou je, že můžete ušetřit a nemusíte kupovat každý esenciální olejíček zvlášť. Navíc dobře poskládaná směs Vám může pomoci uvolnit se například při stresu a přepracovanosti nebo v případě, že chcete podpořit dobrou komunikaci. Stačí si jen vybrat. Naopak nevýhodou je, že nemáte nad směsí plnou kontrolu, protože jste si jí nemíchali sami a nemůžete jí tak spolehlivě míchat s dalšími oleji.

Vonné a parfemované oleje

Éterické oleje se mohou často zaměňovat s vonnými nebo parfemovanými oleji. Ty ale se skutečnými rostlinami nemají vůbec nic společného. Jejich vůně jsou uměle vytvořeny a nenabízejí žádné terapeutické účinky.

Výrobci a ceny

Výrobců éterických olejů najdeme mnoho, mezi nejznámější patří například Nobilis Tilia, Primavera, Saloos, Oshadhi, Young Living a Karel Hádek. V čem se jednotlivé značky éterických olejů hodně liší je jejich kvalita a cena. Faktory, které mohou mít vliv na kvalitu a cenu jsou například země původu, klimatické podmínky, způsob sklizně a množství produkce.

Z čeho čerpáme informace?

Seminář a skripta Asociace českých aromaterapeutů

Recenze e-shopu
100%
100%
Trefná reklama Orientace v obchodě Dobrý popis zboží, včetně INCI na webu, i na výrobku Zdravé složení Kvalitní výrobek Obal zboží
100%
Balíček byl krásně zabalen a s dárkem uvnitř což mě moc potěšilo,děkuji.
100%
Zboží rychle doručeno Výborná komunikace Dárek k nákupu Široký výběr
100%
100%
Skvělý výběr produktů za bezkonkurenční ceny Rychlá zpětná vazba na dotaz produktu Rychlá doprava Nádherně zabalené zboží, zanechalo to ve mě dojem Malý dáreček k objednávce
Nejedná se o nevýhodu, ale spíše doporučení - QR kód na dárečku je nečitelný. Přijde mi to jako škoda.
100%
90%
Vždy vše v pořádku a rychle dodáno
100%
Vše naprosto perfektní, od zboží po komunikaci+rychlost dodání.
100%
Vše v pořádku Rychlost Možnost osobního odběru zdarma
Rychlé doručení s láskou a péčí
Balíčky zasíláme jako by to byl dárek pro naše blízké
Jsme tu pro vás
Pokud si nevíte rady, rády vám pomůžeme
Doprava ZDARMA nad 1700 Kč
Získejte dopravu zdarma k vaší objednávce
Ke každé objednávce vzoreček zdarma
Jako dárek vám vždy přibalíme nějaký vzoreček
Široký výběr
V naší nabídce máme více jak 50 značek
Krásná Každý Den s.r.o.
Ke Zvoli 783
25241 Dolní Břežany
Česká republika
IČO: 05080720
DIČ: CZ05080720
Mastercard
PayPal
ThePay
Visa
ApplePay
Packeta
Zásilkovna
DHL
GLS
Čeština
cz
English
en
EUR