📦V horkých dnech, prosím volte jinou dopravu než do BOXŮ. Děkujeme, Vaše holky ♥️

Jak šetřit vodou (nejen) v létě

Horký víkend na začátku července mě inspiroval k tomu, abych pro Vás sepsala článek, jak šetřit vodou. Tento rok se teploty vyšplhaly přes třicet stupňů už před létem a já stále častěji slýchám od známých kolem sebe, že mají obavu, aby jim voda ve studni přes léto nevyschla. Někteří mají s prázdnou studnou zkušenosti z minulých let. My bydlíme v bytě, takže jsme připojeni na vodovodní přípojku a máme ji tedy stále dostatek. I přes to si ale uvědomuji, že je to určitý luxus, který si dopřáváme a neberu to jako samozřejmost. Níže jsem sepsala pár tipů, jak pitnou vodou šetřit a lépe s ní nakládat. Je totiž až neskutečné, kolik nám ji denně jen tak proteče pod rukama. Většinu věcí nejspíš znáte nebo je děláte. I tak bych je ale ráda připomněla.

Osobní hygiena

Při čistění zubů není nutné, aby tekla voda. Navhlčete si kartáček, vypněte vodu a pak ji zapněte zase až při vyplachování úst. V dnešní době je to už poměrně jasná věc, ale když jsem byla ještě malá, tak si pamatuji, že několikrát voda při čištění zubů tekla proudem.

Pokud dáte při mytí přednost rychlé sprše před koupáním ve vaně, můžete ušetřit více jak polovinu vody. Jestli ale horkou koupel ve vaně obzvlášť v zimě milujete, je dobré, když vlastníte spíše menší vanu, než větší. Na její naplnění tak spotřebujete méně vody. Při sprše je také dobré myslet na to, že můžeme vypnout vodu mezi mytím vlasů, holením a používání mýdla. A samozřejmě sprchovat se co nejrychleji :-)

Když odtáčíte vodu a čekáte, než poteče teplá, nechte ji téct například do konvice na zalévání kytek. Voda tak neodteče úplně zbytečně do odpadu. Stejně tak při odtáčení vody na pití. Mně osobně na pití nevadí ani vlažná voda, pokud ale chcete studenou, buď si natočte vlažnou vodu a dejte jí do lednice nebo odtáčejte vodu do misky. Tuto vodu pak můžete použít dál - třeba na mytí ovoce.

Jak šetřit vodou (nejen) v létě

Toaleta

Zlozvykem velkého množství domácností je splachování zbytků jídla do toalety. Nejen, že na spláchnutí jídla zbytečně spotřebujete vodu, ale také jím můžete ucpat potrubí. Na zbytky jídla Vám poslouží buď směsný odpad anebo ještě lépe kompost. Nesplachujte ani jiné věci, jako jsou například oleje po smažení, vlasy, ubrousky apod.

Jestli máte modernější toaletu a dvojité splachování, můžete tak ušetřit mnoho vody. Malé tlačítko spotřebuje 3 litry vody a velké 6 litrů. 

Praní prádla

Ten, kdo má malé děti, pravděpodobně používá pračku velmi často. I zde můžeme ušetřit vodu, pokud budeme zapínat pračku až v okamžiku, kdy je plná. Novější pračky mají navíc výhodu v tom, že si před každým praním prádlo zváží a danému množství prádla tak přizpůsobí množštví vody, které použijí. Vhodné je vybírat i správný program na praní. Na některé kousky oblečení stači kratší programy. Vodu ušetří i praní bez předpírky.

Kuchyň

Moje maminka nikdy nepoužívá myčku na nádobí, ačkoli ji doma má. Protože těch pár kusů nádobí raději vždy umyje v ruce. Pokud ale myčku naplníte nádobím a až poté zapnete, ušetříte tím více vody, než když ho budete umývat průběžně v ruce pod tekoucí vodou. Když už umýváte nádobí v ruce, napusťte si dřez a na konci nádobí jen krátce opláchněte.

Na omytí ovoce a zeleniny použijte vodu napuštěnou v misce místo umývání pod volně protékající vodou. Vodu z ovoce a zeleniny pak můžete využít například k zalití květin. 

Zahrada a balkón

Pokud máte zahradu, zachytávejte dešťovu vodu do sudů a tu pak používejte na zalévání. Ušetříte tak několik desítek litrů pitné vody. Zároveň je lepší zalévat brzy ráno nebo později večer - to platí ať už pro zahradu nebo balkón. Studenější voda, kterou zaléváme může rostlinám způsobit zejména v horkém dni šok. 

Máte balkón a na něm malý dětský bazének? Při výměně vody v něm použijte tu původní třeba zase na zalití květin. 

Jak šetřit vodou (nejen) v létě

Máte ještě nějaké další tipy, jak vodu ušetřit? Budu ráda, když se o ně s námi podělíte.

Recenze e-shopu
100%
100%
Rychlost, kvalita produktů, vzorečky k objednávce
100%
100%
Skvělá komunikace obchodu Balíček je nádherně ekologicky zabalený a voní po levanduli. Rozbalovaní je radost. Je to jako rozbalovat dárek, který si opravdu přejete.
100%
100%
100%
100%
100%
100%
Rychlé doručení s láskou a péčí
Balíčky zasíláme jako by to byl dárek pro naše blízké
Jsme tu pro vás
Pokud si nevíte rady, rády vám pomůžeme
Doprava ZDARMA nad 1700 Kč
Získejte dopravu zdarma k vaší objednávce
Ke každé objednávce vzoreček zdarma
Jako dárek vám vždy přibalíme nějaký vzoreček
Široký výběr
V naší nabídce máme více jak 50 značek
Krásná Každý Den s.r.o.
Ke Zvoli 783
25241 Dolní Břežany
Česká republika
IČO: 05080720
DIČ: CZ05080720
Mastercard
PayPal
ThePay
Visa
ApplePay
Packeta
Zásilkovna
DHL
GLS
PPL
Čeština
cz
English
en
EUR