📦V horkých dnech, prosím volte jinou dopravu než do BOXŮ. Děkujeme, Vaše holky ♥️

Proč používat přírodní opalovací krémy?

Blíží se léto a s ním i čas dovolených, který má mnoho z nás spojený s cestováním do slunných oblastí, s relaxací u moře či na horách a také sportováním. Při tom všem nám dělá společnost slunce. A všichni jistě víme, že je dobré se před škodlivým slunečním zářením náležitě chránit pomocí opalovacích krémů. Jsou ale běžné opalovací krémy dostatečně bezpečné?

Výlet do historie

Úplně první zmínky o ochraně před slunečním zářením známe již ze starověkého Egypta, kdy byla trendy světlá pleť. Egypťané ve své době používaly výtažky z rýžových otrub, jasmínu či vlčího bobu. Staří Řekové zas například olivový olej, často v kombinaci s výtažky z mrkve či ořechů. Původně si lidé mysleli, že se spálí a opálí vlivem tepla. Až ve 20. letech 18. století začali postupně vědci zjišťovat vliv slunečního záření na naší pokožku. V souvislosti s jejich objevy vznikly prví opalovací krémy, jejichž ochrana byla veskrze nulová Skutečný opalovací krém s SPF tak, jak jej známe dnes, přišel na svět později, přibližně ve 30.-40. letech minulého století.

Jak rostla popularita cestování a letních dovolených, rostla i potřeba, a především spotřeba opalovacích krémů s ochranným faktorem. Dnes je již cestování skutečně masovou záležitostí a používání opalovacích krémů také. Jelikož se jedná o krémy, které blokují dopady UVA a UVB záření na naši pokožku, obsahují velké množství chemických složek a sloučenin, jež zákonitě musí ovlivňovat nejen naše zdraví, ale také rovnováhu v přírodě a má velký dopad na životní prostředí. Dnes již máme k dispozici poměrně velké množství vědeckých studií, které dokazují, že používání běžných opalovacích krémů v tak extrémním množství, v jakém je lidstvo používá je skutečnou hrozbou.

Škodlivost běžných opalovacích krémů

Klasické opalovací krémy se skládají z mnoha syntetických látek, které mohou negativně ovlivnit naši pokožku, mohou ji dráždit či mohou vzniknout alergie a díky tomu, že se dostávají přes pokožku do těla, často narušují naši hormonální rovnováhu. To může mít za následek u žen problémy s menstruací či plodností a u mužů pak snížení počtu a kvality spermií.

U mužské plodnosti se na chvíli zastavíme.

Obecně je jedním z důvodů mužské neplodnosti nadměrné zahřívání těla, zvláště pak pohlavních orgánů. Proto je škodlivé nadměrné opalovaní, a to i při používání běžných syntetických opalovacích krémů. Tyto opalovací krémy fungují jako blokáda škodlivých UV filtrů tak, že tělo v podstatě uzamknou a díky tomu se pokožka ještě více nadměrně zahřívá, než je běžné. Při vědeckých studiích bylo dokázáno, že mužské spermie poškozují již teploty nad 38 °C. Vysoké teploty nemají vliv pouze na množství spermií, ale také na jejich kvalitu.

Dalším důvodem mužské neplodnosti je samozřejmě životní styl – velké množství alkoholu, kouření, nevhodná strava…. To vše má velký vliv na naše, a tedy i na plodnost. 

U mužů může být velkým problémem také těsné oblečení či nadměrné sezení. Samozřejmě nesmíme zapomínat na stres, na který samozřejmě mohou úměrně navazovat již zmíněné problémy se stravováním a návykovými látkami.

Co obsahují chemické opalovací krémy?

Je prokázáno, že většina chemických látek, která odráží UV paprsky se dostává velmi lehce přes naši pokožku do těla. Dánský tým vědců testoval celkem 29 UV filtrů, které jsou běžné používané v opalovacích krémech u nás i v Evropě. Z 29 testovaných ovlivnilo 13 tzv. vápníkovou signalizaci, díky které mohou spermie plavat. Devět z nich pak se pak pravděpodobně v těle chovalo obdobně jako hormon progesteron, který silně ovlivňuje lidskou plodnost.

Kromě toho bylo také prokázáno, že vystavení chemickým UV filtrům významně ovlivňuje vývoj plodu a stopy látek filtrujících UV záření byly nalezeny v moči matek, v krvi plodu či v pupečníkové krvi.

Víte, jaké nejčastější chemické sloučeniny v opalovacím krému najdete a jak působí na vaše zdraví? 

  1. Oxybenzon (také známý jako benzofenon-3) - Tato látka je běžně používána jako chemický filtr SPF. Oxybenzon bývá spojený s hormonálními poruchami a podezřením na karcinogenitu.
  2. Octinoxate (Ethylhexyl Methoxycinnamate) - Další častá chemická sloučenina v krémech s SPF, která může pronikat do pokožky a mít negativní dopad na hormonální rovnováhu.
  3. Octocrylene - Tento chemický filtr SPF byl spojen s alergickými reakcemi a může mít potenciální negativní účinky na mořský život.
  4. Avobenzone - Avobenzone je účinný proti UVA záření, ale může být nestabilní při expozici slunečnímu záření a může způsobovat podráždění pokožky.
  5. Homosalate - Tato látka je často používána k ochraně před UVB zářením, ale může být absorbována pokožkou a mít negativní vliv na hormonální funkce.

Přírodní minerální opalovací krémy

Přírodní opalovací krémy fungují na jiné bázi než chemické. Díky látkám, jako je např. zinek, odrážejí sluneční paprsky od pokožky, aniž by ji nadměrně ohřívaly. Přírodní opalovací krémy obsahující mikročástice oxidu zinečnatého anebo oxidu titaničitého fungují jako zrcadlo, sluneční záření nepohltí, ale odrazí.

Který oxid je lepší jako ochrana před sluncem?

Jelikož oxid zinečnatý absorbuje několikanásobně více UV záření než oxid titaničitý. Oxid zinečnatý je také více odolný a při působení slunečních paprsků se nerozkládá na další organické sloučeniny.  Podle EWG (Enviromental Working Group) je oxid zinečnatý považován za nejbezpečnější dostupný UV filtr. A proto si tolik oblíbili právě v Suntribe.

Další zásady zdravého opalování

Na závěr si připomeňme další zásady zdravého opalování. Věříme, že je jistě dokážete vyjmenovat všechny:

1) Vyhledávejte stinná místa především v době největší intenzity slunečního záření, což je mezi 11:00-16:00 hod. Miminka mladší 6 měsíců nikdy nevystavujte přímému slunci. Kromě spálení, úžehu či úpalu hrozí i přehřátí organismu, jelikož miminka nemají vyvinutý termoregulační systém.

2) Správné oblečení a doplňky. Mezi ně patří splývavé oblečení, sluneční brýle s dostatečným UV filtrem, pokrývka hlavy a vlasů.

3) Držte se ve stínu pod slunečníkem či plážovým stanem. Zda Vás plážový stan nebo slunečník ochrání poznáte podle hodnoty UPF na štítku. Jedná se o ultrafialový faktor, jehož hodnota se vztahuje na ochranu před UVA i UVB paprsky. Měla by být alespoň 30.

4) Ujistěte se, že váš opalovací krém stále působí. Vybírejte takové krémy, které jsou voděodolné a dlouhotrvající, případně jej aplikujte v průběhu dne opakovaně. Nezapomeňte se dostatečně chránit, i když jste ve stínu. Slunce totiž působí na pokožku nejen ve stínu, ale i když je zataženo.

5) Používejte opalovací prostředky i ochranné pomůcky při pobytu ve vysokohorských oblastech. Ač se to nezdá, sluneční paprsky jsou mnohem intenzivnější než v nížinách, a to i v zimním období.

6) Opalovací krém používejte, i když již jste opálení. Nebezpečné UVA a UVB paprsky totiž působí na pokožku kdykoli. 

7)  Poznejte svůj typ pleti a potom jí zvolte adekvátní ochranu. Jaká je vaše pleť? Světlá až alabastrová, taková, která se rychle spálí nebo se opalujete snadno? Při výběru vhodného krému musí mít na paměti i tyto faktory. 

8) Po opalování nezapomeňte dopřát své namáhané pokožce dostatečnou péči prostřednictvím krémů po opalování. Pokud se přece jen spálíte, použijte vhodné přípravky pro obnovu a péči o spálenou pokožku a nevystavujte ji dalšímu slunečnímu záření.

 

Opalování je tak trochu věda. Věříme, že jsme Vám pomohly při rozhodování se, jaký opalovací přípravek si pořídit na dovolenou. V příštím článku se pak zaměříme na to, co se děje, pokud se chemické UV filtry dostanou do moře a jak tomu zabránit.

 

Vaše holky ❤️

 

Zdroje:

https://suntribesunscreen.com/why-zinc-oxide-is-the-best-choice-for-natural-sunscreens/

https://suntribesunscreen.com/cs/suntribe-priroda-zdravi-opalovaci-kremy/

https://suntribesunscreen.com/cs/bezpecne-opalovani/

Recenze e-shopu
100%
100%
velmi rychlé dodání zboží vzoreček + překrásné zabalení produktů :-) možnost "zachránit" produkty s brzkou expirací výborný pocit z nákupu za mě top obchod, určitě budu ráda nakupovat dál
100%
Rychlé dodání, kvalitní, ručně zpracovaný výrobek.
Nic
100%
100%
100%
Rychlost, kvalita produktů, vzorečky k objednávce
100%
100%
Skvělá komunikace obchodu Balíček je nádherně ekologicky zabalený a voní po levanduli. Rozbalovaní je radost. Je to jako rozbalovat dárek, který si opravdu přejete.
100%
100%
Rychlé doručení s láskou a péčí
Balíčky zasíláme jako by to byl dárek pro naše blízké
Jsme tu pro vás
Pokud si nevíte rady, rády vám pomůžeme
Doprava ZDARMA nad 1700 Kč
Získejte dopravu zdarma k vaší objednávce
Ke každé objednávce vzoreček zdarma
Jako dárek vám vždy přibalíme nějaký vzoreček
Široký výběr
V naší nabídce máme více jak 50 značek
Krásná Každý Den s.r.o.
Ke Zvoli 783
25241 Dolní Břežany
Česká republika
IČO: 05080720
DIČ: CZ05080720
Mastercard
PayPal
ThePay
Visa
ApplePay
Packeta
Zásilkovna
DHL
GLS
PPL
Čeština
cz
English
en
EUR